Ismerjük meg a központi klíma előnyeit és hátrányait

A központi klíma az egyik legnépszerűbb megoldás az új építésű házak klimatizálására. Sok esetben a beépítésük utólag is megoldható, ha ehhez minden szükséges feltétel adott. De mi különbözteti meg a többi légkondicionáló típustól és mik az előnyei, illetve a hátrányai ennek a változatnak? Vegyük szépen sorba a légcsatornás klíma tulajdonságait és működését. Egyáltalán megéri egy ilyen rendszerrel hűteni és fűteni?

Miként épül fel a központi klíma?

A split klímák családjába tartoznak az osztott rendszerükből kifolyólag. Az ilyen rendszerek sajátossága, hogy alapvetőleg két részből állnak, egy kül- illetve egy vagy több beltéri egységből. Az egységek elektromos, illetve csővezetékekkel kapcsolódnak egymáshoz. Amennyiben az adott modell több beltéri egységet foglal magába, multi légcsatornás klímának számít.

 

Esztétikai szempontból kiemelkedőnek számítanak ezek a berendezések, mivel a szem elől rejtve maradnak, ezért nem rontják az adott helyiség dizájnját, illetve nem foglalják a helyet a falakon. A beltéri egységek egy nagyteljesítményű ventilátorral vannak ellátva, amelyek rejtve maradnak az álmennyezet felett vagy a padlástérben elhelyezve. Ezeknek a feladata nem a hűtés vagy a fűtés, hanem a kezelt levegő eljuttatása a kültéri egységtől a légcsatorna hálózaton keresztül.

A központi klíma működés közben nem csak bejuttatja, hanem el is szívja a benti levegőt, amit az újrafelhasználás során akár kinti frisslevegővel is keverhet. Tehát a helyiségekbe csupán a légbeömlő rácsok kerülnek beépítésre, amik az adott színvilághoz igazíthatóak, így akár észrevétlenül és belesimulhatnak a környezetükbe.

Különféle ötletes építészeti megoldásokkal akár teljesen el lehet rejteni a légbeömlő elemeket. A légcsatornázható klíma lehetővé teszi egy teljesen csendes, huzatmentes, láthatatlan rendszer kiépítését. Az igényes belsőépítészeti megoldások szempontjából mindenképp ez az egyik, ha nem a legelőnyösebb klímarendszer.

Utólag is megoldható a beszerelés?

Megeshet, hogy bonyolultabb, mint egy újépítésű ház esetén, viszont nem lehetetlen, amennyiben van padlástér. Innen viszonylag könnyen el lehet osztani a légtechnikai csöveket, amelyek a ház helyiségeibe vezetnek. Amennyiben erre van lehetőség, a központi klíma utólag is beépíthető.

Sokan igyekeznek leegyszerűsíteni a munkálatokat a csőhálózat előre kiépítésével. Ekkor viszont fennáll a lehetősége annak, hogy a kis méretű csövek miatt a később elhelyezett készülékre ezeket nem lehet rákötni.

A legtöbben azért kedvelik a központi klímát mivel minden eleme teljesen elrejthető. Azonban kimondottan érdekes, indusztriál hatást lehet elérni a nagyobb légtérrel rendelkező helyiségekben azzal, hogyha a légtechnikai csövek nem kerülnek takarásra.

Drágább, mint az egyszerű fali split klíma?

Attól függ, hogy mennyire összetett központi klíma rendszer kiépítésére törekszünk. Hogyha nincs szükség helyiségenként hőfok szabályozásra, akkor viszonylag kedvezően alakíthatóak a költségek. Az viszont hátrány, hogy a használaton kívül lévő helyiségek klimatizálása akarva, akaratlan történik hőfokszabályozás nélkül. Ezáltal nagyjából ugyanolyan hőmérséklet fog uralkodni az egész lakásban.

Az is tény, hogy a kiépítése munkaigényesebb, mint egy egyszerű fali osztott rendszeres klíma esetében. A hőfokszabályozás megoldható, viszont költségesebb, ami alaposan megdobja a központi klíma árát. Ez még alapvetőleg nem számít hátránynak, amennyiben egy költséghatékony rendszerről beszélünk. Mint tudjuk a modern és takarékos épületgépészeti elemek, rendszerek egy idő után megtérülnek.

Itt jön képbe a központi klíma hatékonysága. Mert önmagában nem elég, hogyha csak az esztétikumot vesszük figyelembe a vásárlás során. Mindenképp a hatékonyságra is törekedni kell, ami nem csak a megfelelő teljesítményű változat kiválasztásával kezdődik. Fontos a légtechnikai csövek pontos méretezése is az ideális hatásfok elérése érdekében. A rendszer kiépítése során a felhasználat anyagok minősége és mennyisége is befolyásolja a végleges árat.

Fűtésre is használható a légcsatornás klíma?

Bármilyen hihetetlen már évezredek óta alkalmazunk légfűtést az épületeinkben. A légcsatornás klíma ennek a módszernek a legmodernebb formája, tehát remek alternatívát jelenthet más fűtési megoldások mellett. Egy megfelelően kiépített, energiatakarékos rendszer minden további nélkül használható fűtéshez és hűtéshez egyaránt.

A havi költségek csökkentése érdekében a légcsatornás klíma hővisszanyerő funkcióval is kiegészíthető.
Nem szabad megfeledkezni az épület energiahatékonyságáról sem. Minél jobb a szigetelés minősége, annál kevesebb energiára lesz szükség a légcsatornázható klíma üzemeltetéséhez. Ez egyaránt meghatározónak számít a hűtést és fűtést illetően.

Összefoglalva a központi klíma kiváló, hogyha az épület rejtett klimatizálása a cél. A hatékonyságát tekintve nem marad el a többi megoldástól, bizonyos esetben felülmúlja azokat. A kiépítése ugyan költségesebb és munkaigényesebb lehet az átlagos rendszereknél, viszont egy takarékos rendszer megtérülő befektetésnek számít.

Mire figyeljünk a légcsatornázható klíma kiépítésénél?

Kétségtelen, hogy a légcsatornázható klímák egyik legnagyobb előnye, hogy megjelenésük kifejezetten esztétikus, így nem csak lakóingatlanok esetében ajánlott az alkalmazásuk, hanem irodák, üzlethelyiségek vonatkozásában is.

A telepítést megelőzően azonban nagyon alaposan meg kell vizsgálni az ingatlan tulajdonságait (különös tekintettel az egyes helyiségek elrendezésére). Időnként ugyanis a központi klímák jelentik az egyetlen hatékony megoldást.

Tudniillik a régebbi lakásoknál a tervezéskor még nem feltétlen szenteltek elegendő figyelmet a légkondicionálás kérdésére, így a kisebb szobák kapcsán az oldalfalról üzemelő közepes teljesítményű klíma is túlméretezett, függetlenül attól, hogy hűtésre és fűtésre is használjuk.

Egy légcsatornázható inverteres klíma hatalmas könnyebbséget jelenthet ezekben az esetekben. A rejtett, mennyezeti kialakítás feleslegessé teszi az oldalfali egységeket és az álmennyezetben lévő csövezéssel bármilyen méretű és elhelyezkedésű helységbe szállíthatunk kellemes hőmérsékletű levegőt.

Ne feledjük el, hogy a légcsatornázható split klíma egész évben jó szolgálatot tesz, hiszen a hidegebb hónapokban fűtésre is gazdaságosan használható, köszönhetően az inverter működésének.

Azt is tartsuk azonban szem előtt, hogy annak ellenére, miszerint egy ilyen klíma beltéri egységgel (a hagyományos értelemben véve) nem rendelkezik, így ezen klímaberendezések tisztítása és karbantartása is szakember közbenjárását igényli.

Melyik klíma berendezések a leginkább megbízhatók?

Akár családi házak, vagy épp irodák légkondicionálásáról is legyen szó, a légcsatornás klímák esetében is az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy milyen márka mellett érdemes letenni a voksunkat.

Nos, először is érdemes észben tartani, hogy ezeket a klímákat már kivétel nélkül úgy tervezik meg, hogy nagyobb igénybevétel esetén se mondjanak csődöt, hiszen áruházak, csarnokok hűtésére, fűtésére is alkalmasak. Üzemeltetésük nem jelent nagy kihívást, emellett könnyedén szabályozhatóak, ami komfortos felhasználást tesz lehetővé.

Az LG, a Gree, a Toshiba, a Fisher, illetve a Mitsubishi immáron több mint 20 éve megbízható márkák, ám ár-érték arányban a Fujitsu, a Midea és a Daikin is kitűnő választást jelenthet.

Érdemes figyelni a piaci ajánlatokat, hiszen egy nagyobb klíma akció keretében akár tetemes összeget is megspórolhatunk. Mindig kérjük ki szakember tanácsait is a választott klímával kapcsolatban, hiszen meglehet, hogy kapunk egy sokkal jobb ajánlatot.