Az esővízgyűjtő rendszer segítségével sokat spórolhatunk

Napjainkban egyre nagyobb hangsúly kerül a környezettudatosságra és a takarékoskodásra – egy házi esővízgyűjtő rendszer kiépítése pedig mind a kettő céljából tökéletes választás lehet. Egy ilyen berendezés segítségével szinte nullázható bizonyos, ház körüli feladatok rezsiköltsége attól függően, hogy milyen felhasználásra szánjuk. Egy esővízgyűjtő rendszer segítségével akár az ivóvíz kiváltása is lehetséges, azonban kiváló szolgálatot tesz akkor is, ha csak kisebb feladatokat bíznánk rá, például ruhamosáshoz, WC-öblítéshez vagy kerti öntözéshez használnánk.

Hogyan lehetséges egy esővízgyűjtő rendszer telepítése?

Az esővízgyűjtő rendszer hatalmas előnye más, hálózati megoldásokkal szemben, hogy a vizet nem kell az ingatlanhoz szállítani, hiszen annak lényegében ott van a keletkezési helye. A vízgazdálkodásról szóló törvény is kifejezetten kimondja, hogy az ingatlanra lehulló és az ingatlanon maradó csapadékvíz az ingatlan tulajdonosának a tulajdonában van.

 

A feladat lényegében mindösszesen ennek a csapadékvíznek az összegyűjtése, tárolása és szállítása a kívánt felhasználási helyre. Hogy mennyire bonyolult egy esővízgyűjtő rendszer telepítése, az elsősorban attól függ, hogy milyen célokra kívánjuk hasznosítani.

Ha kizárólag kerti öntözés a célunk, akkor mindösszesen össze kell gyűjteni a lefolyó csatornákon haladó csapadékot egy erre alkalmas gyűjtőtartályba, ahonnan például egy búvárszivattyú segítségével el tudjuk juttatni a szórófejig vagy a tömlőig.

Ha háztartási hasznosításra is szeretnénk használni, akkor már egy fokkal bonyolultabb a kivitelezés. A csapadékvíz előnye, hogy nem tartalmaz klórt, különböző, vízkeménységet okozó sókat vagy más olyan anyagokat, amelyek hátrányosak lennének a berendezések szempontjából.

Ugyanakkor arra is figyelni kell, hogy az esővízben így is előfordulhatnak más jellegű szennyeződések. Ráadásul, mire például a tetőről a tartályig ér, számtalan dolgot összegyűjthet a gallyaktól kezdve a falevekeken át a kisebb szennyeződésekig bezárólag. Ezért érdemes egy esővíz szűrő beépítése, amelyen fennakadnak ezek szerves anyagok és a durvább szennyeződések.

A tartály és a vízvételezési pontok közötti összeköttetésre pedig egy házi vízmű az egyik legjobb megoldás. Ez egy szivattyúból, egy hidrofor tartályból és egy szivattyúvezérlőből álló berendezés, amely képes a megfelelő nyomáson ellátni a háztartást a szükséges vízmennyisséggel.

Mire érdemes figyelni az esővízgyűjtő rendszer kiépítésénél?

A szennyeződések szűrésének fontosságát már említettük, ugyanakkor a tárolás körülményeit is érdemes alaposan végiggondolni, hogy ez alatt az idő alatt ne romoljon a folyadék minősége. Fontos, hogy alacsony hőmérsékleten és fénytől védve kell tárolni, hogy ne szaporodjanak el benne az algák és egyéb mikroorganizmusok.

Erre remek megoldást kínál a földalatti esővízgyűjtő tartály, amely amellett, hogy árnyékos és hűvös, helyet sem foglal a kertben. Ami pedig esztétikai szempontból nem utolsó szempont, hogy a tartályból mindössze a fedele látszik majd a kertben. Ha nincsen lehetőség földalatti esővízgyűjtő tartály telepítésére, akkor kerülnek képbe a földfelszín feletti megoldások.

Napjainkra ezek is készülhetnek esztétikus, designos megjelenésben. Mindemellett érdemes számukra egy rejtett, hűvös helyet választani a tároláshoz – ha nem is a kertben, a pincében vagy a garázsban jó eséllyel találunk erre alkalmas részt.

Milyen előnyei vannak még egy esővízgyűjtő rendszernek?

Bár a legmeggyőzőbb érv a spórolás lehet egy ilyen berendezés mellett, a környezettudatosság mellett azonban az sem elhanyagolható, hogy az esővíznek remek tulajdonságai vannak: ezeket pedig nem csak növényeink locsolásakor élvezhetjük, hanem akkor is, ha az ingatlan vízellátása a cél.

Mivel nem tartalmaz nagy mennyiségben olyan vegyületeket, amelyek a víz keménységéért felelősek, kimondottan előnyös megoldás lehet például mosáshoz. Ha megfelelően tisztított vizet használunk ehhez, akkor kevesebb mosószer is elég az azonos hatás eléréséhez, valamint csökken a vízkövesedés, amellyel pedig valamennyi háztartási berendezésünk élettartamát képesek lehetünk meghosszabbítani.